Úloha G1 -- Práca s programom: Animácia 6
Táto animácia je zovšeobecnením predchádzajúcej animácie. Preskúmate na nej prípad, keď začiatočná rýchlosť náboja nie je nulová. Náboj sa v nej bude na začiatku pohybovať doľava.
Spusťte animáciu a sledujte pozorne jednotlivé fázy pohybu náboja. Zastavte ju v čase ct = 1,10 m. Ak ste si istí, že máte prehľad čo náboj robil, doplňte nasledujúce vety.
Animácia začala v čase ct = _____m.
Náboj mal až po čas ct = 0 rýchlosť v1 = _____c.
Od času ct = ____m až po čas ct = ______m náboj menil rýchlosť (zrýchľoval).
Na konci zrýchľovania v čase ct = _____m mal náboj rýchlosť v2 = _____c.
Od času ct = _____m sa náboj pohyboval ďalej už len rovnomerne rýchlosťou v2 = _____c.
Ďalej odpovedzte na nasledujúce otázky:
- Aký je význam sivého krúžku v animácii? Čo predstavuje?
- Aký je význam čierneho krúžku v animácii? Čo predstavuje? Prečo z neho zdanlivo vychádzajú siločiary v bielej oblasti?
V pravej dolnej časti animácie sa nachádza posuvník, ktorým môžete meniť koncovú rýchlosť náboja a sledovať ako to ovplyvní obrazec siločiar. Uistite sa, že čas na animácii je ct = 1,10 m. Ťahajte posuvníkom a sledujte ako sa mení obrazec siločiar. Potom splňte nasledujúcu úlohu:
- Umiestnite posuvník do takej polohy, aby sa v animácii po jej opätovnom spustení nešírila žiadna elektromagnetická vlna! (t.j. aby neboli siločiary nijako porušené) Akú hodnotu ukazuje vtedy posuvník rýchlosti v2? Stlačte RESET a spusťte animáciu od začiatku s takto nastavenou hodnotou posuvníka rýchlosti. Aký pohyb vykonával počas celej animácie náboj?
Ak náboj pri svojom pohybe zmení rýchlosť, bude sa od miesta zmeny rýchlosti v elektrickom poli náboja šíriť rozruch a vznikne elektromagnetické vlnenie.
Ak na druhej strane náboj pri svojom pohybe rýchlosť nezmení, nevznikne žiadna porucha v elektrickom poli náboja a nevznikne ani elektromagnetické vlnenie.
|