Java plugin a všeličo iné

Inštalácia Java Plug-inu

JAVA je programovacím jazykom Internetu. Od svojho vzniku v roku 1991 prešla zložitým vývojom a jej dnešná podoba (verzia 1.4.0) z nej vytvára veľmi výkonný a efektívny programovací nástroj. Ešte za starých dobrých čias bola Java podporovaná hlavnými internetovými prezeračmi, ale potom prišli spory medzi jednotlivými spoločnosťami, ktoré vyvíjali prezerače a spoločnosťou Sun Microsystems, ktorých výsledkom je, že v súčasnosti nie je najnovšia verzia Javy na väčšine internetových prehliadačov podporovaná.

Obidva Java applety v úlohách na pohyb družíc sú applety naprogramované v najnovšej Java 2 Platforme, Standard Edition, verzie 1.4.0. Preto ak chcete aby bežali na vašom počítači, potrebujete mať na ňom nainštalované behové prostredie Javy 2 (tzv. Java Runtime Environment – JRE) od spoločnosti Sun Microsystems. Ak ho nemáte nainštalované, budete ho musieť nainštalovať ručne. Navštívte webovú stránku:

java.sun.com/j2se/1.4/download.html.

Nachádza sa na nej tabuľka s ponukou súborov na stiahnutie. V jej druhom riadku s názvom Windows (all languages, including English) a v druhom stĺpci s názvom JRE ťuknite na modrú podčiarknutú položku download. Prehodí vás to na ďalšiu stránku, kde bude treba odsúhlasiť licenčné podmienky použitia, teda stlačiť tlačítko ACCEPT. Ak ich odsúhlasite, mali by ste sa dostať na ďalšiu stránku, kde ťuknite na modrý odkaz Download j2re-1_4_0-win-i.exe. (Čísla v názve súboru môžu byť aj iné.) Tým už začnete samotné sťahovanie. Stiahne sa vám inštalačný súbor Java Runtime Enviromentu s názvom j2re-1_4_0-win-i.exe, ktorý si môžete napr. nechať napáliť na CD a inštalovať na toľkých počítačoch, na koľkých len chcete. (Po stiahnutí treba samozrejme na stiahnutý súbor poklikať a JRE tak nainštalovať.)

Výsledkom sťahovania a nasledujúcej inštalácie bude, že sa na vašom počítači aktivuje takzvaný Java Plug-in. Java Plug-in rozšíri funkčnosť vášho webového prezerača a umožní mu spúšťať Java appelty pomocou behového prostredia JRE od spoločnosti Sun namiesto ich spúšťania pomocou pôvodného behového prostredia, ktorým bol vybavený váš prezerač. Java Plug-in je súčasťou JRE spoločnosti Sun a nainštaluje sa spolu s JRE.

Problémy so spúšťaním starších appletov

Ak ste si už Java Plug-in nainštalovali, považuje ho váš internetový prezerač za východzí. To znamená, že ho bude používať aj pri spúšťaní starších appletov napísaných v Java 1.0 a Java 1.1. Tu môžu nastať problémy, lebo nová Java nie je stopercentne spätne kompatibilná.

Staré applety treba spúšťať pomocou pôvodného behového prostredia vášho prezerača. Prepínať medzi behovými prostrediami môžete vo Windows v priečinku OVLÁDACIE PANELY. Nájdite tam odkaz Java Plug-in 1.4.0. Poklikajte naň. Otvorí sa vám Java Plug-in Control Panel. Kliknite na záložku BROWSER. Ak zaškrtnete políčko pri Microsoft Explorer, bude sa JRE od spoločnosti Sun používať na spúšťanie všetkých appletov. Ak ho nezaškrtnete, bude sa používať pôvodné behové prostredie.